contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
bottom
KALENDARZ
bottom
KONKURS
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat akcji.
button-more
bottom
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZSE im. Jana Wojkiewicza w Łęknie

17 marca 2010 roku dwóch przedstawicieli Wyższej Szkoły Logistyki – Bartosz Osmola i Mateusz Michalski odwiedzili Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Wojkiewicza w Łęknie w celu przeprowadzenia badań terenowych do projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” (zobacz zdjęcia z wizyty).

Zobacz również:
Wizyta w placówce pod patronem Jana Wojkiewicza była szczególnie ważna dla organizatorów akcji. Odwiedziny właśnie w tej szkole na początku 2009 roku potwierdziły ostatecznie słuszność realizacji projektu. Gości z WSL przyjęły Panie Anna Ibron i Katarzyna Pawlicka oraz Pan Roman Szkudlarek - poznani podczas wcześniejszego spotkania. Grono pedagogiczne chętnie uczestniczyło w dyskusji będącej celem badania terenowego, wskazując w niej na szereg problemów, jak i poruszając wiele istotnych kwestii dotyczących kształcenia w zakresie logistyki. 
               
Najważniejszym utrudnieniem, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, jest zbyt obszerny materiał wskazywany przez MEN, jako podstawa programowa dla zawodów technik logistyk i technik spedytor. Dodatkowo niewystarczająca ilość środków finansowych przyznawanych przez powiaty, zmusza nauczycieli do tworzenia własnych materiałów dydaktycznych (prezentacje multimedialne, pliki Excel itp.). Dużym problemem jest także dotarcie do firm i nawiązanie współpracy, dlatego z projektem „Wielkopolska musi wiedzieć” są wiązane nadzieje na poprawę tego stanu rzeczy.  Zadaniem koordynatorów byłoby inicjowanie kontaktu i jego ustrukturalizowanie poprzez Logistyczną Platformę Badawczą. Zauważono również jak ważne jest, by uczeń już od pierwszej klasy miał styczność z praktycznymi aspektami przyszłego zawodu – problemem jest jednak opłacenie przejazdów do firm. Dlatego też nauczyciele ucieszyli się na wieść o tworzeniu w przyszłości filmów krótkometrażowych w przedsiębiorstwach, by młodzież mogła „na odległość” poznawać branżę logistyczną. Bardzo entuzjastycznie przyjęto też pomysł utworzenia nowych materiałów dydaktycznych przy współpracy pracodawców i szkół.
 
Po rozmowie z nauczycielami odbyło się spotkanie z uczniami z klas o profilach logistycznych. Tradycyjnie przedstawiono im głównie założenia projektu i poproszono o wypełnienie ankiet. Na końcu młodzież miała szansę na zaspokojenie ciekawości poprzez zadawanie pytań. Ostatnim etapem wizyty była sposobność rozmowy z Panią dyrektor Marią Stępień. Jak się okazało szkoła w Łęknie ma nie tylko ciekawą historię, ale też inicjuje wydarzenia promujące m. in. kształcenie w zawodach technik logistyk i technik spedytor– coroczny piknik „Biesiada Wiosenna” z udziałem lokalnych władz gdzie prezentowane są profile dostępne w placówce.
 
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 

Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl

17.03.2010