Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat akcji.
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZS nr 3 im. Hugo Kołłątaja w Szamotułach
Wyższa szkoła Logistyki w Poznaniu jest koordynatorem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć”. W związku z tym przedstawiciele uczelni w połowie marca 2010 przeprowadzili badania terenowe w Zespole Szkół nr 3 im. Hugo Kołłątaja w Szamotułach. W czasie wizyty Bartosz Osmola i Mateusz Michalski dowiedzieli się jakie problemy należy rozwiązać oraz jakie są oczekiwania ze strony uczniów i nauczycieli względem projektu (zobacz zdjęcia z wizyty).
Wizytujących przyjęli: Pan dyrektor Bogdan Kowalczyk wraz z Panią Iwoną Jujeczką. Najpierw przeprowadzono dyskusję z pracownikami szkoły, która wskazała jakie są największe problemy do rozwiązania. Zwrócono szczególną uwagę na problem braku dostatecznych środków na promocję kierunku technik logistyk (TL) w gimnazjach. Wzrost popularności profilu TL w stosunku do tępa rozwoju branży logistycznej jest zdaniem nauczycieli wciąż zbyt wolny. Inną przeszkodą jest brak funduszy na finansowanie praktyk oraz dalekich dojazdów na praktyki – większość firm logistycznych jest usytuowana w obrębie aglomeracji poznańskiej.
Kolejnym etapem badania było spotkanie z uczniami. Po zapoznaniu się z założeniami projektu młodzież bardzo pozytywnie oceniła pomysł, wykazując się przy tym niezwykłą dociekliwością. Przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki zaspokoili ciekawość swoich rozmówców m. in. w kwestii możliwości odbywania praktyk w firmach znajdujących się bliższej Szamotuł jak i ewentualnych zarobków jakie mogliby w nich otrzymywać po ukończeniu szkoły. Młodzież wykazała się dużą aktywnością i chęcią uczestnictwa w projekcie „Wielkopolska musi wiedzieć” rozumiejąc, że powodzenie całej akcji w dużej mierze zależy od ich zaangażowania.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl