ZSZ w Wolsztynie
15 kwietnia 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki – koordynatora projektu
„Wielkopolska musi wiedzieć” – odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Celem spotkania było przedstawienie uczniom i nauczycielom głównych założeń przedsięwzięcia oraz zdobycie informacji o problemach występujących w obszarze kształcenia logistycznego
(zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
Mateusza Michalskiego i Bartosza Osmolę w wolsztyńskiej placówce przyjął Pan Dyrektor Andrzej Wawrzynowicz oraz Pani Iwona Cholewa. Po krótkim wstępie rozpoczęto dyskusję na temat ankiet wypełnionych przez dyrekcję oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. Do najważniejszych problemów jakie zauważono należy przede wszystkim brak pomocy dydaktycznych, w tym w szczególności specjalistycznego oprogramowania do realizacji laboratoriów. Zdaniem pracowników szkoły konieczne jest także stworzenie doradztwa zawodowego, już na poziomie gimnazjum, aby młodzi ludzie mogli wybrać interesujący ich zawód, w szybko rozwijającej się branży.
Ostatnią częścią spotkania była rozmowa z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych. Po przybliżeniu korzyści jakie niesie udział w projekcie „Wielkopolska musi wiedzieć”, goście odpowiadali na liczne pytania. Młodzi ludzie chcieli przede wszystkim dowiedzieć się, jakie są ich perspektywy w branży logistycznej oraz jak wysokie pensje mogą otrzymać w przyszłości. Wiele pytań dotyczyło także Logistycznej Platformy Badawczej, która ma ułatwić komunikację firm ze szkołami oraz pomóc uczniom na starcie zawodowym.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88