ZS Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie
Mateusz Michalski i Bartosz Osmola z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu 13 kwietnia 2010 roku odwiedzili kolejną szkołę w ramach badań terenowych do projektu
„Wielkopolska musi wiedzieć”. Spotkanie z uczniami i nauczycielami Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie miało na celu przede wszystkim zebranie informacji o oczekiwaniach szkoły względem prowadzonej akcji oraz przedyskutowanie problemów z obszaru kształcenia logistycznego
(zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
Pracowników poznańskiej uczelni przyjęła kierownik szkolenia praktycznego, Pani Elżbieta Tylak wraz z Panią Agnieszką Michalską. W trakcie rozmowy przedstawicielki szkoły wskazywały na największe trudności w kształceniu w zawodzie technik logistyk. Głównym problemem jest, ich zdaniem, brak pomocy dydaktycznych, w tym między innymi podręcznika do przedmiotu ekonomika logistyki. Panie wskazywały również na konieczność utworzenia podręcznika do egzaminu zawodowego, w którym umieszone byłyby pytania sprawiające uczniom najwięcej trudności. Sporą przeszkodą jest również brak specjalistycznego oprogramowania do realizacji laboratoriów. W trakcie dyskusji zasugerowano też, iż dobrym pomysłem byłoby odbywanie praktyk przez nauczycieli w firmach logistycznych w celu poprawy jakości nauczania. Pani Kierownik zwróciła również uwagę, że realizacja praktyk powinna być zgodna z Rozporządzaniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu.
Ostatnim etapem wizyty było spotkanie z młodzieżą. Goście przybliżyli założenia projektu oraz przedstawili najważniejsze korzyści płynące z udziału uczniów w przedsięwzięciu. Następnie poproszono zebranych o wypełnienie kwestionariuszy ankietowych. Na końcu był czas na zadawanie pytań. Młodych logistyków interesowała szczególnie Logistyczna Platforma Badawcza, która ma poprawić komunikację na linii firma – szkoła. Dopytywano również o dynamikę rozwoju branży logistycznej i ewentualne szansę zatrudnienia w zawodzie. Uczniowie zareagowali bardzo pozytywnie na wiadomość, iż powodzenie projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” zależy w dużej mierze od ich własnego zaangażowania.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl