ZS Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie
Od początku marca do końca kwietnia 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu przeprowadzili badania terenowe we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”. Głównym celem wizyt było przedstawienie najważniejszych założeń prowadzonej akcji oraz dopasowanie jej do potrzeb uczniów i nauczycieli
(zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
Bartosza Osmolę i Mateusza Michalskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie przyjęło trzech pracowników szkoły: Panowie Krzysztof Celka, Krzysztof Bartkowiak oraz Pan Łukasz Muciok. Jak się okazało młoda kadra ma bardzo aktywne podejście do nauczania w profilu technik logistyk. Panowie mają w planach między innymi zorganizowanie Dnia Logistyka, gdzie uczniowie starszych klas mogliby przedstawić prezentację i wykłady o tematyce branżowej, a jedną z największych atrakcji byłaby gra logistyczna na terenie miasta. Mimo olbrzymiego zaangażowania nauczycieli szkoła nadal boryka się z pewnymi problemami związanymi z prowadzeniem kierunku. Najpoważniejszym utrudnieniem jest brak podręczników do niektórych przedmiotów zawodowych oraz brak ćwiczeń praktycznych z przedmiotu planowanie logistyczne. Inną przeszkodą jest niewystarczająca liczba miejsc do odbywania praktyk - jedynie duże przedsiębiorstwa, a takich w okolicy jest mało, mają możliwość przyjmowania młodzieży. W trakcie rozmowy nauczyciele zasugerowali również, iż warto namawiać firmy do przekazywania szkołom nieużywanego sprzętu, który uczniowie mogliby wykorzystać w trakcie zajęć np. czytniki kodów kreskowych. Goście mieli okazję porozmawiać też z Panem Dyrektorem Sławomirem Wierzelewskim, który wyraził dużą aprobatę dla projektu „Wielkopolska musi wiedzieć”, widząc w nim szansę na dalszy rozwój gnieźnieńskiej placówki. Następną częścią wizyty było spotkanie z tzw. opiekunem praktyk. Pracownik szkoły przedstawił ciekawy pomysł, jakim jest stworzenie symulacyjnego przedsiębiorstwa z wszystkimi działami potrzebnymi do jego funkcjonowania. Pozwoliłoby to na zdobywanie wiedzy praktycznej, a udostępnienie symulacji innym klasom pomogłoby wszystkim uczniom odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy.
Ostatnim etapem spotkania była rozmowa z młodymi ludźmi. W Zespole Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych niezwykle dużo osób uczy się w szkole o profilu technik logistyk. Po przeprowadzeniu ankiet z każdą klasą uczniowie mieli czas na zadawanie pytań. Najczęściej interesowano się możliwościami zatrudnienia i ewentualnymi zarobkami w branży logistycznej. Ciekawość wzbudziła też Logistyczna Platforma Badawcza oraz ewentualny termin udostępnienia nowych materiałów dydaktycznych, które mają powstać przy udziale szkół i firm logistycznych.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88