contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
bottom
KALENDARZ
bottom
KONKURS
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat akcji.
button-more
bottom
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZS Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie

Od początku marca do końca kwietnia 2010 roku przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu przeprowadzili badania terenowe we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie „Wielkopolska musi wiedzieć”. Głównym celem wizyt było przedstawienie najważniejszych założeń prowadzonej akcji oraz dopasowanie jej do potrzeb uczniów i nauczycieli (zobacz zdjęcia z wizyty). 
 
Zobacz również
 
 
Bartosza Osmolę i Mateusza Michalskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie przyjęło trzech pracowników szkoły: Panowie Krzysztof Celka, Krzysztof Bartkowiak oraz Pan Łukasz Muciok. Jak się okazało młoda kadra ma bardzo aktywne podejście do nauczania w profilu technik logistyk. Panowie mają w planach między innymi zorganizowanie Dnia Logistyka, gdzie uczniowie starszych klas mogliby przedstawić prezentację i wykłady o tematyce branżowej, a jedną z największych atrakcji byłaby gra logistyczna na terenie miasta. Mimo olbrzymiego zaangażowania nauczycieli szkoła nadal boryka się z pewnymi problemami związanymi z prowadzeniem kierunku.  Najpoważniejszym utrudnieniem jest brak podręczników do niektórych przedmiotów zawodowych oraz brak ćwiczeń praktycznych z przedmiotu planowanie logistyczne. Inną przeszkodą jest niewystarczająca liczba miejsc do odbywania praktyk - jedynie duże przedsiębiorstwa, a takich w okolicy jest mało, mają możliwość przyjmowania młodzieży. W trakcie rozmowy nauczyciele zasugerowali również, iż warto namawiać firmy do przekazywania szkołom nieużywanego sprzętu, który uczniowie mogliby wykorzystać w trakcie zajęć np. czytniki kodów kreskowych. Goście mieli okazję porozmawiać też z Panem Dyrektorem Sławomirem Wierzelewskim, który wyraził dużą aprobatę dla projektu „Wielkopolska musi wiedzieć”, widząc w nim szansę na dalszy rozwój gnieźnieńskiej placówki. Następną częścią wizyty było spotkanie z tzw. opiekunem praktyk. Pracownik szkoły przedstawił ciekawy pomysł, jakim jest stworzenie symulacyjnego przedsiębiorstwa z wszystkimi działami potrzebnymi do jego funkcjonowania. Pozwoliłoby to na zdobywanie wiedzy praktycznej, a udostępnienie symulacji innym klasom pomogłoby wszystkim uczniom odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy.  
 
Ostatnim etapem spotkania była rozmowa z młodymi ludźmi. W Zespole Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych niezwykle dużo osób uczy się w szkole o profilu technik logistyk. Po przeprowadzeniu ankiet z każdą klasą uczniowie mieli czas na zadawanie pytań. Najczęściej interesowano się możliwościami zatrudnienia i ewentualnymi zarobkami w branży logistycznej. Ciekawość wzbudziła też Logistyczna Platforma Badawcza oraz ewentualny termin udostępnienia nowych materiałów dydaktycznych, które mają powstać przy udziale szkół i firm logistycznych.                                                                                                                                           
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
12.04.2010