ZS w Opalenicy
Pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki – Mateusz Michalski i Bartosz Osmola – prowadzą badania terenowe w szkołach na terenie całej Wielkopolski. Celem wizyt jest poznanie oczekiwań i dyskusja na temat problemów, z jakimi borykają się szkoły kształcące w zawodach logistycznych, w kontekście realizacji projektu
„Wielkopolska musi wiedzieć” (zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Opalenicy przedstawicieli poznańskiej uczelni przyjął nauczyciel, Pan Grzegorz Klimarczyk. Należy zaznaczyć, iż szkoła ta ma olbrzymie szczęcie, gdyż Pan Klimarczyk nie tylko naucza wielu przedmiotów w zawodzie technik logistyk, ale jest także prezesem firmy Open Nexus Sp. z o. o.. Dzięki temu uczniowie mają szansę poznać wiele aspektów ich przyszłej pracy zawodowej już w trakcie lekcji, a przytaczane przez ich opiekuna przykłady z własnego przedsiębiorstwa znacznie ułatwiają przyswajanie wiedzy. Nauczyciel podczas rozmowy wskazywał na wiele trudności związanych z obszarem kształcenia w zawodach logistycznych. Zbyt rozbudowane podstawy programowe i brak pomocy dydaktycznych do realizacji wielu przedmiotów to jeden z największych problemów zarówno dla uczniów jak i pracowników szkół. Zauważono również braki w wyposażeniu laboratoriów, wynikające z niedostatecznej ilości środków finansowych. Mimo to w szkole w Opalenicy uczniowie już od pierwszej klasy realizują zajęcia zawodowe z wykorzystaniem komputera.
Pan Klimarczyk zwracał również uwagę na koniczność zainteresowania ucznia i zaszczepienia w nim chęci do nauki poprzez pokazywanie mu ciekawych przykładów. Do tego celu można wykorzystać między innymi zadania logistyczne, konkursy, czy gry (Gra Piwna, jako symulacja tradycyjnego kanału dystrybucji). W trakcie wizyty goście mieli też okazję spotkać się z Panią Wicedyrektor Justyną Ratajczak, która wyraziła swoją aprobatę dla projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” i cieszyła się z szansy, jaką zyskuję szkoła poprzez udział w przedsięwzięciu. Ostatnim elementem wizyty było spotkanie z młodymi logistykami, do których cała akcja jest kierowana. Po przeprowadzeniu wywiadu kwestionariuszowego uczniowie zadawali pytania. Najwięcej zainteresowania wzbudziła Logistyczna Platforma Badawcza oraz termin udostępnienia materiałów dydaktycznych utworzonych z udziałem firm i szkół.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl