contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!

BADANIA W PROJEKCIE
Skarbnica wiedzy zdobytej w trakcie realizacji projektu! Zaprezentowanie wynikówwszystkich etapów projektu w sposób jak najbardziej obrazowy oraz ustrukturalizowany ma na celu podkreślenie wagi zebranych danych dla procesu wpierania rozwoju kształcenia logistycznego na poziomie ponadgimnazjalnym. Bardzo duża ilość informacji oraz wniosków badawczych pozwala każdemu ocenić wyniki projektu oraz zweryfikować swoje poglądy na stan i potencjał drzemiący w prowadzonych kierunkach: technik logistyk i technik spedytor.
info
bottom
KALENDARZ
bottom
KONKURS
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat akcji.
button-more
bottom
WIZYTY BADAWCZE W SZKOŁACH
ZS nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki 26 marca 2010 roku odwiedzili Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie. Celem badań terenowych było przede wszystkim przedstawienie głównych założeń projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” oraz rozmowa z uczniami i nauczycielami na temat ich oczekiwań względem prowadzonej akcji (zobacz zdjęcia z wizyty). 
 
Zobacz również
 
Pan Dyrektor Ignacy Strzelecki i Pani Teresa Anioł, którzy przyjęli pracowników uczelni z Poznania, bardzo chętnie opowiedzieli o początkach profilu logistycznego w Zespole Szkół nr 2. Jak się okazało szkoła w Ostrzeszowie była jedną z pierwszych w województwie wielkopolskim, która otworzyła kierunek technik logistyk. Wizytę badawczą rozpoczęto od analizy kwestionariuszy ankietowych, wypełnionych przez dyrekcję i nauczycieli przedmiotów zawodowych. W trakcie rozmowy o potrzebach związanych z kształceniem w zawodzie technik logistyk przede wszystkim zwracano uwagę na konieczność wydłużenia czasu praktyk. Grono pedagogiczne zgodnie uważa, iż najlepszym rozwiązaniem dla uczniów byłoby zdobywanie wiedzy praktycznej już od pierwszej klasy liceum. Dodatkowo wskazywano na konieczność poprawy kontaktów szkół z firmami – wyjazdy studyjne młodzieży do przedsiębiorstw logistycznych, byłyby idealną możliwością do poznania realiów przyszłej pracy zawodowej. Zauważono również, iż by zmaksymalizować efektywność wyjazdów i praktyk, pracownicy firm powinni przechodzić specjalne kursy pedagogiczne. Zwracano również uwagę, że zawód technik logistyk dopiero od niedawna pojawił się w ofercie szkolnictwa zawodowego i niewielu młodych ludzi orientuje się w jego specyfice i możliwościach, które daje, dlatego konieczna jest organizacja akcji informacyjnych już na poziomie gimnazjum. Podkreślano również wagę znajomości języków obcych, bez których przyszła praca w branży logistycznej jest praktycznie niemożliwa.
 
Po dyskusji z nauczycielami przyszła pora na spotkanie z młodzieżą z ostrzeszowskiego liceum. Na początku pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki przedstawili główne założenia projektu i przeprowadzili wywiad kwestionariuszowy z uczniami. Na koniec udzielano odpowiedzi na pytania. Młodych logistyków interesowało między innymi, czy firmy są chętne do zatrudniania osób z ich wykształceniem oraz w jaki sposób będą mogli korzystać z Logistycznej Platformy Badawczej. Pytano również o termin przygotowania nowych pomocy dydaktycznych w ramach projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” – szczególnie dużo pytań dotyczyło filmów mających powstać na terenie firm logistycznych.
 
 
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.

 
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl 
26.03.2010