ZSZ im Stefana Bobrowskiego w Rawiczu
W celu lepszego dostosowania projektu
„Wielkopolska musi wiedzieć”, do potrzeb szkół kształcących w profilach logistycznych oraz firm z branży, koordynator akcji – Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu – przeprowadził badania terenowe we wszystkich placówkach biorących udział w przedsięwzięciu. Wizyta w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu odbyła się 25 marca 2010 roku
(zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
W Rawiczu przedstawicieli Wyższej Szkoły Logistyki - Mateusza Michalskiego i Bartosza Osmolę - przyjął Pan Dyrektor Krzysztof Jarosz oraz Pani Alicja Stachanowska. W trakcie prowadzonych rozmów, zarówno dyrekcja jak i nauczyciele, zwracali szczególną uwagę na brak pomocy naukowych do przedmiotów specjalnościowych. Poza tym zauważono niedostatek kadry dydaktycznej - nauczyciele często nie podejmują się nauczania w zawodzie technik logistyk, z powodu zbyt wysokiego stopnia trudności wykładanego materiału. Innym problemem jest fakt częstego przekwalifikowywania się, aby uczyć na profilu logistycznym, bez specjalnych studiów, czy kursów, co skutkuję pogorszeniem jakości kształcenia. Stwierdzono także, iż najlepszymi nauczycielami są osoby z doświadczeniem praktycznym, a takich jest niestety na rynku pracy bardzo mało. W trakcie dyskusji wskazano również na trudności finansowe związane z prowadzeniem kierunków technik logistyk i technik spedytor. Do wielu przedmiotów zawodowych potrzebne są specjalne sale informatyczne, które mogłyby symulować środowisko działalności firm i pomóc w przyswojeniu wielu aspektów przyszłej pracy.
Po rozmowie z gronem pedagogicznym goście mogli spotkać się z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Rozpoczęto od krótkiego przedstawienia projektu i przeprowadzenia badania ankietowego. Po zebraniu wypełnionych kwestionariuszy uczniowie mieli czas na zadawanie pytań i przedstawienie swoich sugestii odnośnie akcji „Wielkopolska musi wiedzieć”. Młodzi logistycy pytali między innymi kiedy i w jakiej postaci trafią do nich materiały dydaktyczne, przygotowywane w ramach projektu oraz jak będzie funkcjonować Logistyczna Platforma Badawcza. Dodatkowo uczniowie wspólnie z nauczycielami przedstawili najlepszy, ich zdaniem, sposób kontaktowania się szkół z firmami. Za atrakcyjne uznano zapraszanie na lekcje tzw. praktyków biznesu, którzy mogliby podzielić się swymi doświadczeniami, opowiedzieć o zwykłym dniu w pracy oraz o obszarze działalności ich przedsiębiorstwa. Ułatwiłoby to połączenie teorii z praktyką, a tym samym zwiększyło szansę na zatrudnienie absolwentów w branży logistycznej.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.