ZSZ im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu
W ramach wywiadu środowiskowego do projektu
„Wielkopolska musi wiedzieć” pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu 23 marca 2010 roku odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Głównym zadaniem Mateusza Michalskiego i Bartosza Osmoli było przedstawienie najważniejszych założeń akcji oraz przeprowadzenie rozmów z uczniami i nauczycielami o wzajemnych oczekiwaniach i problemach, jakie należy rozwiązać
(zobacz zdjęcia z wizyty).
Zobacz również
Szkoła zawodowa w Gostyniu to bardzo duży obiekt, w którym uczy się ponad 1000 osób, w tym kilkadziesiąt w klasach o profilu technik logistyk. Wizytujących przyjął Pan Dyrektor Maciej Marcinkowski. Spotkanie rozpoczęto od rozmowy z pracownikami szkoły. Nauczyciele okazali się posiadać olbrzymie doświadczenie, co odzwierciedlała dobra znajomość problemów kształcenia przyszłych logistyków. Największą bolączką wielu szkół jest brak środków dydaktycznych, w tym szczególnie pomocy specjalistycznych oraz programów komputerowych do prowadzenia laboratoriów. Dużym utrudnieniem na starcie zawodowym jest również niedostateczna wiedza pracodawców o umiejętnościach absolwentów w zawodzie technik logistyk. Ta sytuacja mogłaby się zmienić, jak wskazywali nauczyciele, gdyby udało się poprawić kontakt szkół z firmami. Na pewno krokiem w dobrą stronę jest prowadzenie w gostyńskim średniaku zajęć z języka rosyjskiego. Jak twierdzi dyrekcja znajomość tego języka jest niezmiernie ważna ze względu na położenie geograficzne Polski, która uczestniczy w dużej wymianie towarów między wschodem a zachodem Europy. Niestety i w tym wypadku problemem jest niedostateczna ilość pomocy dydaktycznych w języku rosyjskim pozwalających zapoznać uczniów ze słownictwem branżowym.
W trakcie pobytu pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki mieli też możliwość przeprowadzenia rozmowy z wieloma klasami. Można było zauważyć bardzo dojrzałą postawę uczniów, z których wielu ma konkretny pomysł na swoją przyszłą pracę zawodową. Czwartoklasiści skarżyli się jednak na często słaby poziom prowadzonych przez firmy praktyk, należy jednak zaznaczyć, że w trakcie dyskusji ustalono, iż nie wynika to z niechęci pracowników, a z ich niewiedzy jak powinni takie praktyki realizować.
Podstawowym celem projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. Niebawem powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Znajdą się na niej najważniejsze wnioski po przeprowadzeniu badań terenowych w szkołach i firmach. Badania te miały dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu. Zaplanowane panele dyskusyjno-problemowe to szansa do bezpośredniego dialogu na bazie zebranych informacji, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powstaną także materiały i pomoce dydaktyczne dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Zalewski
Pracownik ds. upowszechniania informacji o projekcie
„Wielkopolska musi wiedzieć”
Tel. 061 850 47 88
wojciech.zalewski@wsl.com.pl