contact
dots
map
dots
home
login:hasło:
...nie masz jeszcze konta? zarejestruj się!
O PROJEKCIE
Dowiedz się więcej o projekcie "Wielkopolska musi wiedzieć"! Dowiedz się dlaczego wielkopolska musi wiedzieć, czego ta wiedza ma dotyczyć, oraz poznaj korzyści jakie przyniesie dla Ciebie projekt. Zawarte w tym dziale szczegółowe informacje dotyczące projektu pozwolą na pełne zrozumienie istoty działania Wyższej Szkoły Logistyki w obszarze ponadgimnazjalnej edukacji logistycznej.
info
Przykłady "dobrych praktyk" prezentowane przez MEN
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
► Wybrane treści z informatora Założenia projektowanych zmian - Kształcenie zawodowe i ustawiczne

3.7. Przykłady dobrych praktyk współpracy szkół z pracodawcami

1. Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku ściśle współpracują z liderami branży budowlanej oraz z producentami materiałów, narzędzi, urządzeń, a także z bezpośrednimi ich użytkownikami. Współpraca oparta jest na wspólnym określeniu perspektywicznych celów, których realizacja
wpływa na rozwój szkoły oraz przynosi wymierne korzyści przedsiębiorstwo i środowisku lokalnemu. Przedsiębiorstwa współpracujące ze Szkołami Budownictwa w Gdańsku to m.in: GEBERIT, BRAAS-MONIER, FAKRO, KNAUF, JUNKERS, BOSCH, BLUM, HETTICH, FIRST, MAPEI, YTONG – XELLA, ROCKWOOL, SANITEC KOŁO, OTTIMO, COMAP, ATLAS, VELUX, NIDA GIPS, SCHIEDEL, WAYNE DALTON, APEX, Hurtownie FIRST, AL KOR, FEMAX. Doposażone pracowni w specjalistyczny sprzęt umożliwiło utworzenie w szkole nowoczesnych ośrodków szkoleniowych firm producenckich (Ośrodek Szkolenia Instalatorów, Ośrodek Szkolenia Dekarzy, Pracownia Instalacji Grzewczych, Pracownia Montażu Okien Połaciowych, Pracownia Lekkiej Zabudowy z Płyt Gipsowo-Kartonowych firmy KNAUF, Pracownia Produkcji Mebli i Okuć Meblowych, Pracownia Materiałów i Chemii Budowlanej).

2. Wrocławskie szkoły zawodowe podpisały umowy patronackie, w myśl których praktyczna nauka zawodu realizowana jest w następujących przedsiębiorstwach:
Whirpool – zawody branży mechanicznej,
Fagor – Mastercook – zawody branży mechanicznej,
• Delaval – zawody branży mechanicznej,
• Elektrotim SA – zawody branży elektrycznej,
• LG Electronics – zawody branży elektronicznej.

3. Szkoły zawodowe w Gdyni, Warszawie, Mysłowicach, Szczecinie, Radomiu i we Wrocławiu współpracują z firmą Mercedes-Benz. W ramach współpracy Mercedes-Benz zobowiązał się m.in. do: systematycznego szkolenia nauczycieli, zapewnienia materiałów dydaktycznych, wyposażenia pracowni szkolnej w modele aut do zajęć praktycznych. W ramach praktycznej nauki zawodu przedsiębiorstwo organizuje praktyki zawodowe dla uczniów oraz udostępnia szkołom zespoły i części samochodowe odzyskane w ramach napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych.

4. Wielkopolskie szkoły zawodowe i Volkswagen Poznań współpracują w zakresie kształcenia w zawodzie monter mechatronik. Volkswagen Poznań m.in. umożliwia najlepszym absolwentom, w zależności od wyników nauce i poziomu znajomości języka niemieckiego, zdobycie uprawnień – odpowiednich certyfikatów do wykonywania zawodu monter mechatronik także na terenie Niemiec.

5. Program współpracy firmy Skanska ze szkołami zawodowymi rozpoczął się we wrześniu 2007 roku. Jego projekt powstał w wyniku obserwacji sytuacji na rynku budowlanym i przewidywanych coraz większych trudności w pozyskiwaniu pracowników produkcyjnych. W ramach programu nawiązana została współpraca z czternastoma zasadniczymi szkołami zawodowymi i technikami kształcącymi w zawodach budowlanych, zlokalizowanymi na terenie całego kraju: w Brzozowie, Gdańsku, Krośnie, Leżajsku, Lesznie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnobrzegu oraz w Warszawie. Głównym celem współpracy jest pozyskanie pracowników spośród najlepszych absolwentów tych szkół.